Almanya Çalışma İzni

Almanya’da çalışma iznine sahip olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, eğer Almanya’da geçerli bir vatandaşlıkları yoksa (Avrupa Birliği (European Union) veya Avrupa Ekonomik Alanı (European Economic Area) veya İsviçre) alması gereken vize Almanya Çalışma Vizesidir.

Almanya Çalışma İzni Vizesine ülkeye girmeden önce sahip olmanız gerekmedir.Almanya Çalışma Vizesi başvuruları bu konu hakkında tek yetkili olan Almanya Konsolosluklarına veya Almanya Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Vize başvurusunda bulunmak için Almanya’da bulunan bir iş yerinden bir teklif almanız veya kendi imkânlarınızla bulduğunuz bir iş yeriyle anlaşmış olmanız gerekmektedir.  Eğer Alman vatandaşlığınız veya Avrupa Birliğine üye ülkelerde bir vatandaşlığınız yoksa üçüncü ülke vatandaşı sayılırsınız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da 3. ülke vatandaşı sayıldıkları için, kendi imkânlarıyla buldukları işte çalışmak için oradaki şartların sağlanmış olması ve buldukları işin Almanya yetkililerinin belirledikleri kriterlere uygun olması gerekmektedir. Peki nedir bu şartlar;

Almanya, 01.03.2020 tarihinde yürürlüğe giren “Fachkräfteeinwanderungsgesetz” yani nitelikli iş göçü yasasına göre artık yasada ki nitelikleri taşıyan ve şartları yerine getirenlere Almanya'da çalışma imkanı sunuyor.  Bu yasanın getirdiği en büyük kolaylık 3. ülkelerde üniversite diploması ile bir mesleğiniz varsa veya bulunduğunuz ülkenin yasal makamları tarafından bir mesleğin icrası için verilmiş bir ustalık belgeniz varsa ve bu mesleki diploma ve sertifikalarınızı Almanya tanıyorsa ve ayrıca yeterli seviye de Almanca biliyorsanız, artık Almanya'da iş aramak için “iş arama vizesi” ile 6 ay boyunca iş arayabilirsiniz ya da bir iş bulduysanız ve iş sözleşmesi yapmışsanız, çalışma vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

Ama unutmamalısınız ki, diplomanızı veya mesleki sertifikanızı mutlaka Alman devletinin yetkili makamlarına tanıtmış olmanız gerekmektedir. Bunun için artık Almanya'ya gitmenize de gerek yok. Bunu vekalet ile de yaptırabilirsiniz. Tanıtma işleminden sonra ki en önemli husus Almanca dil seviyesidir. Bu seviye her ne kadar yasa da açıkca  yazılmamış olsa da yapacağınız iş ile orantılı olarak artmakta veya azalmaktadır. Ama bu seviye Almanya'da hayatı idame ettirecek seviyenin altına düşmemelidir. Bu seviye de kimileri için “A2” olmakla beraber kimileri için de “B1” seviyedir.  

Ayrıca Almanya'da mavi kart uygulaması da vardır. Buna göre, eğer üniversite mezunu iseniz ve Almanya'da brüt yıllık kazancı en az 55.000 € tutarında bir iş bulmuşsanız ya da doktor, matematikçi gibi Almanya'nın dar boğaz meslekler dediği mesleklerde birine sahipseniz yine yıllık en az 43.000 € tutarında bir iş bulmuşsanız başka hiçbir şeye gerek kalmadan mavi kart başvurusu yapıp mavi kart ile Almanya'da çalışma izni alabiliyorsunuz.

Yine diğer bir uygulama ise, Ankara anlaşması ile Almanya'da oturma ve çalışma izni alma. İnsanlar her ne kadar bunu sadece İngiltere için geçerli olduğunu zannetse de, aslında bu anlaşma 1963 yılında AB ile Türkiye'nin yapmış olduğu bir anlaşma olup Türk vatandaşlarının AB ülkelerinde yatırım yapması ve kendi mesleğini yapması için yapılmış bir anlaşma olup, 2012 yılında değişikle Almanya bu anlaşmanın uygulama şartı olan en az 250.000 € yatırım ve en az 5 işçi çalışma şartını kaldırarak tıpkı İngiltere gibi şartlara haiz hale getirdi, fakat bu durum pek bilinmediğinden uygulaması pek yoktur. Yine biz bu konuda da sizlere danışmanlık hizmeti vermekteyiz.