Almanya'da Vize Verilecek Meslek Kolları

Eğer bir Meslek Sahibiyseniz ve Almanya'da çalışmak istiyorsanız bizimle iletişime geçmeniz halinde, size Almanya'da Çalışmanız için gerekli prosedürler de size yardımcı oluyor. Şartlarınızın uyması halinde ve size uygun olan ve tarafımızdan size sunulan iş teklifini, işverenle birlikte karşılıklı kabul etmeniz halinde iş bulmanıza aracılık ediyoruz.

Doktorluk

Almanya’daki hastane ve muayenehanelerin yaklaşık 5.000 doktor açığı var. Yurt Dışında Tıp alanında mezun olmuş kişiler 2012 yılından bu yana Almanya’da doktorluk izni alabiliyor.

Bu hem AB vatandaşları hem de AB dışı ülkelerden gelen tıpçılar için mümkün. Bunun önkoşulu, adayların sahip oldukları diplomanın Alman tıp eğitimine eşdeğer olarak tanınması.

Bu noktada Türkiye'de Doktor olmuş kişiler uzmanlığına göre istenilen Almanca Dil becerisine sahip olduğunu ispatlama halinde Almanya'da mesleki tanımayı yapıp hemen uzmanlık alanında işe başlayabiliyor. Bu nedenle diğer sağlık grubu çalışanları gibi Doktorlar da çok avantajlı konumda.

Hemsirelik

Bir sağlık ve bakım personeli olarak, bakıma muhtaç hastalar ve insanlar günlük yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olunur.

Bir yandan, insanlara kendilerine yardım etmeyi ve diğer yandan da gerekli bakımı koordine etmeyi içerir: temel bakımın bir parçası olarak hemşireler, beslenme ve kişisel hijyen gibi günlük işlerde bakımlı olmayı destekler. Ayrıca sağlık gelişimlerini izler, terapötik müdahaleler düzenler ve tıbbi müdahalelere yardımcı olurlar.

Hemşirelik ve hemşirelik personeli her zaman bakımlı sağlık durumuyla ilgili genel bir bakışa sahiptir ve gerekli bakım planlarını koordine eder. Bu nedenle, hasta, akrabaları, sağlık sigortası şirketleri, doktorlar ve terapistler arasında önemli bağlantılar oluştururlar. Günlük işlerde yatarak ve ayakta tedavi arasındaki fark özellikle önemlidir. Hastanede olduğu gibi, ayakta tedavi görenler ve evdeki hastalar da ihtiyaç duymaktadırlar.

Yaşlı Bakıcı

Yaşlı Bakıcıları, yaşlılara kişisel hijyenlerinde (yıkama, duş alma, tuvaleti kullanma), beslenmelerinde (yemek hazırlama ve alma), hareket kabiliyetlerinde (giyinme ve soyunma, ayağa kalkma, yatağa gitme, etrafta dolaşma), ev işlerinde de yardımcı olur, alışveriş yapmakta veya bir doktora gitmekde refakat eder, kültürel etkinliklere katılımı teşvik eder. Yardım, yaşa bağlı kısıtlamalara rağmen, kendi kaderini tayin etme ve özerkliği mümkün olduğunca koruyacak şekilde tasarlanmıştır.

İyi bir fiziksel duruma ek olarak, çalışmaları için empati, sabır ve sorumluluk duygusuna ihtiyaçları vardır. Görevleri ayrıca bir yaranın pansumanı, ilk yardım ve özellikleri veya anormallik durumlarında uzmana bilgi aktarılmasını da içerir.

Hasta Bakıcı

Hasta olan kişiye, hemşire ve doktorların yönlendirdiği şekilde, gerekli bakım ve uygulamaların yapılmasını sağlayan kişilere hasta bakıcı denir. Hasta bakıcı iş ilanları hasta bakıcısı, hasta bakım elemanı, hasta hizmetlisi olan personeller için uygundur. Başvuru yapacak personel, direkt olarak hastalar ile bire bir iletişim kuracağı için hijyene ve kişisel bakımına özen göstermelidir. Bu pozisyonda çalışacak personelin başlıca görevleri şöyledir: Hastanın kullanacağı ilaçları zamanlamasına göre hazırlar ve doktorun önerdiği zamanda hastaya verilmesini sağlar.

Hastanın yatış pozisyonunu ayarlar ve kıyafetlerini giydirip çıkartır, hasta odasının aydınlık ve havalandırılmış olup olmadığını kontrol eder. Gerekli durumlarda hastaya sürgü veya ördek verir, hastanın genel vücut bakımlarını uygular. Hastanın egzersizlerini yaptırır, hastanın beslenmesini sağlar.

Acil durumlarda ilk yardım yapar ve hastanın durumu ile ilgili hasta yakınına, hemşirelere ve doktorlara güncel bilgilendirmelerin yapılmasını sağlar.Hasta bakıcılar genellikle tıp merkezlerinde, polikliniklerde, hastanelerde, fizik tedavi merkezlerinde, huzur evlerinde, hasta bakım merkezlerinde ve hastaların evlerinde hizmet sunar.

Mühendislik Dalları

Almanya'da Mühendislik dalları arasında en büyük eleman açığı olanlar Bilgisayar ve Yazılım başta olmak üzere Makine, Otomobil, Elektronik, İnşaat, Enformasyon teknolojileri ve Telekomünikasyon mühendislikleriama diğer dallarda da mühendislere ihtiyaç vardır. Mühendislerden diğer meslek sahiplerinde olduğu gibi çok iyi Almanca dil becerisi istenilmemektedir.

“IT uzmanları” na istisna getirilmiş olup bu uzmanların diploma veya sertifika sahibi olmasına gerek olmadan mesleki tecrübelerini ispat etmeleri halinde de Almanya'da çalışma şansı yakalayabilmektedirler.

Diğer Nitelikli Meslek Dalları

Meslek eğitimi almış kalifiye elemanlar da Almanya’da iş bulma şansına sahip. Sadece Üniversite mezunları değil, herhangibir meslek sahibi olduğunu bir belge ile (sertifika, ustalık belgesi v.s.) ispat edebilen her meslek sahibi ( Aşçı, Berber, İnşaat Ustası, Teknik Elemanlar v.s.) Almanya'da artık çalışabilirler.