Türkiye'de taşınmaz alırken nelere dikkat etmeliyim?

Türkiye'de taşınmaz (gayrimenkul) satın alınırken dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Öncelikle arazi kavramını tanımlamak gerekir. Arazi, sınırları belli olan ve tapu kaydı olan kara parçasıdır. Tapu kaydı ise arazinin sahibi hakkında bilgi veren resmi senede denir. 

Türkiye'den taşınmaz satın alınırken öncelikle tapu kaydının incelenmesi gerekmektedir. Arazinin tek bir kişiye mi ait olduğu yoksa birden fazla hak sahibinin olup olmadığı hususu büyük önem taşımaktadır. 

Tapu kayıtları incelenirken bir kaç hususa dikkat edilmesi gerekir. Özellikle bir takyidat (sınırlama) olup olmadığı iyi incelenmeli. Örneğin taşınmaz üzerinde haciz olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Ayrıca arazi orman arazisi mi değil mi araştırmalısınız. Bunun yanında 3. Kişilerin tapu kaydında başkaca hakları olabilir veya tapu bir bankaya veya kişiye ipotekli olabilir. Bunların hepsini tapu kaydını inceleyerek görebilirsiniz. 

Bunların yanısıra dikkat edilmesi gereken taşınmazın niteliğine göre başka hususlar da olabilmektedir. Bu sürecin en doğru şekilde yürütülmesi doğru hukuki desteği almak ile mümkün olacaktır. Türkiye'deki bu tarz işlemleri yakından takip etmenin zorluklarının farkında olan şirketimiz, sizlere kolay ve güvenilir bir hizmet vermek için sizin adınıza bütün işlemleri yapabilecek bilgi ve ekibe sahiptir. Aşağıda yer alan "irtibata geçin" kısmı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.